Search
Close this search box.

מלחמה, מסכים וקריאה: ספריות תל אביב-יפו חושפות את ספרי השנה

רשימת הספרים המושאלים ביותר בשנת 2023 חושפת פרטים מרתקים בנוגע להרגלי הקריאה של תושבי תל-אביב-יפו

כל שנה, כאשר נכנסים לחודש יוני וצועדים לשבוע הספר, מתפרסמים נתונים מרתקים שמחזיקים בתוכם רמזים על הרגלי הקריאה של תושבי תל-אביב-יפו. נתונים אלה משקפים את הדרך שבה העיר התפתחה כמרכז תרבותי, קהילתי וחינוכי, כאשר הספריות העירוניות משמשות לא רק כנקודות שאילת ספרים, אלא גם כמרכזי תרבות פעילים שמציעים אירועים ופעילויות לציבור.

בשנת 2023, תושבי העיר השתמשו בספריות כאמצעי לרכוש מידע והנאה, כשלמעלה מ-46,000 מנויים פעילים תרמו למספר הקריאות הגדול במספר ספריים על פני העיר. נתונים אלו גולשים עם הגלישה החודשית של כ-415,000 ספרים, מעמד חשוב שמדגיש את חשיבותן של הספריות בחיי העיר. הן מספקות גישה לידע, והן משמשות כמרכזי פעילויות תרבותיות וחינוכיות שמשפיעים על חיי הקהילה המקומית.

בעיר תל אביב-יפו ישנן 24 ספריות עירוניות, שתיים מהן נחנכו בשנה האחרונה – ספריית כוכב הצפון וספריית מרכז קהילתי מגיד. כמו כן, ארבע ספריות נפתחו מחדש השנה לאחר שיפוצים מקיפים: ספריית מרכז קהילתי בית דני (בה הותקנה מעלית חדשה ונוספו לה חדרי למידה אישיים ומרכז למורשת השכונה),

ספריית מגדל שלום (עם מגוון רחב של פעילויות תרבות, חדרי למידה אישיים וקבוצתיים), ספריית מרכז קהילתי נווה עופר וספריית קאנטרי קהילתי נווה שרת.

חשיפת הקריאה בתל-אביב-יפו: נתונים ומגמות משנת 2023

מבין הספרים העבריים, הספר המושאל ביותר בקרב תושבי תל-אביב-יפו בשנת 2023 היה "הספר האדום" מאת אסף ענברי, עם 440 השאלות, אחריו הספר "שנים טובות" של הסופרת מאיה ערד שהושאל 379 פעמים ובמקום השלישי ניצב ספרו של ישי שריד "מגלה חולשות" עם 371 השאלות.

בקטגוריית הספרים המתורגמים ניצבים במקום הראשון שני ספרים: "ולדימיר" מאת ג'וליה ג'ונאס עם 416 השאלות, ו"שיעורים בכימיה" של בוני גרמוס, שניהם עם 416 השאלות. ספרה של דליה אוונס "שירת סרטני הנהר שהוביל ברשימה בשנה שעברה ירד למקום השלישי עם 381 השאלות.

בספרי הילדים והנוער נשמרת מסורת ארוכת השנים – "הארי פוטר" מאת ג'יי קיי רולינג ממשיך לצעוד בראש עם הספר הראשון בסדרה "הארי פוטר ואבן החכמים" שזכה ל-515 השאלות. בדומה לשנה שעברה, במקומות השני והשלישי ניצבים שני הספרים מסדרת "כראמל" מאת מאירה ברנע-גולדברג: "כראמל" עם 452 השאלות ו"כראמל – הנקמה" עם 429 השאלות.

אחריהם "איש הכלב והגור" מאת דב פילקי ו"הארי פוטר וחדר הסודות". במקום העשירי ניצב הספר "יומנו של חנון – הקש האחרון" מאת ג'ף קיני עם 312 השאלות.

האם ניתן להצביע על שינויים בהרגלי הקריאה של מנויי הספרייה מאז אירועי שבעה באוקטובר?

הממצאים מראים כי למרות המלחמה או דווקא בגללה, מנויי הספרייה שואלים ספרים יותר מאי פעם, כאשר חודשי ינואר ופברואר בשנת 2024 שברו את שיא ההשאלות החודשי שנקבע בינואר 2023. הספר המושאל ביותר בקטגוריית ספרי מבוגרים מאז ה-7.10 הוא "שיעורים בכימיה" מאת בוני גרמוס עם 298 השאלות, ואחריו ספרה של אורלי קסטל בלום "ביוטופ" עם 267 השאלות. בקרב ספרי הילדים, "הארי פוטר ואבן החכמים" בראש הרשימה עם 357 השאלות ואחריו "כראמל" עם 294 השאלות.

הקריאה בעידן הדיגיטלי

בתחום שאילת ספרים דיגטליים מובילים שני ספרים עם מספר השאלות כמעט זהה – "רוזנפלד" מאת מאיה קסלר עם 143 השאלות ו"הספר הלא נכון" מאת נעה ידלין עם 142 השאלות. אחריהן ברשימה "נאמנות" מאת הרנן דיאז, "הערעור האחרון" מאת ליעד שהם ו"ניצחון" מאת הרלן קובן. הספר "רוזנפלד" מוביל גם ברשימת הספרים הדיגיטליים הכי מושאלים מתאריך 7.10 ועד היום עם 81 השאלות.

בדומה לשנה שעברה, גם בשנת 2023 קיימים נתונים מעודדים על קריאת ספרים בקרב ילדים ובני נוער בעידן המסכים: בצמרת רשימת שיאני הקריאה הצעירים של העיר ניצבות שתי אחיות: ילדה בת 8 ששאלה 201 ספרים ואחותה בת ה-10 ששאלה 188 ספרים. לשתיים אח נוסף בן 7 שהוא שיאן קריאה של ספריית צהלה. עוד מופיעים ברשימה המובילה: ילד בן 10, מנוי לספריית 'ניסטור' במרכז העיר, ששאל 201 ספרים, ילדה בת 9 מספריית מרכז קהילתי נווה אליעזר ששאלה 189 ספרים, וילד בן 11 מספריית מרכז קהילתי בית השחמט ששאל 185 ספרים.

השיאנים הצעירים יזכו להוקרה בטקס שיאני הקריאה העירוני, שיתקיים בבית אריאלה בתאריך 24.6 בשעה 16:30 במעמד ראש עיריית תל אביב יפו.

בקרב המבוגרים, שיאנית הקריאה העירונית היא אריאלה שחצתה את גיל 70 ושאלה השנה 382 ספרים! אריאלה שואלת את ספריה משתי ספריות – בית השחמט ובית אריאלה.

כל המידע מוביל למסקנה מעניינת: על אף האתגרים שנגרמו על ידי המלחמה או אולי בזכותה, נתוני השאילות מראים על עלייתן של הקריאות.

ספריות תל אביב-יפו, צילום: מאיר שפירא

תגובה אחת

  1. אנחנו נהנים מספרים על רקע מלחמת העולם השניה. וגם רומנים נקיים, עם חכמת חיים והעיקר, סוף טוב.

    לא אוהבים סופרים ישראלים חדשים) מבול קללות). הם חייבים להוסיף קללות.
    מבקשים שלפני התרגום תבקשו אישור להוציא קטעי סאקס וקללות.
    בלי להט" בים. רק ליהנות משפה גבוהה ומשפחות
    כדי שהבנות תתחתנה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אהבתם את הכתבה? שתפו...

מה חדש?

דילוג לתוכן